Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Jeppe Møller-Herskind, viceadm. direktør i HORESTA, understreger, at syrerne er en nødvendig del af branchen, da de besætter stillinger som rengøring, opvask og sengeopredning, som danske virksomheder har svært ved at rekruttere til.

Ifølge Danmarks Statistik arbejdede 2.295 syrere i branchen sidste år, hvilket har bidraget væsentligt til branchens vækst.

Han pointerer, at deres hjemrejse kan efterlade et betydeligt hul i en tid, hvor mange hoteller og restauranter allerede kæmper med mangel på arbejdskraft.

Læs hele historien på TV 2 Kosmopol

Læs også mere på DR.dk

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind