Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Jeppe Møller-Herskind, viceadm. direktør i HORESTA, understreger, at syrerne er en nødvendig del af branchen, da de besætter stillinger som rengøring, opvask og sengeopredning, som danske virksomheder har svært ved at rekruttere til.

Ifølge Danmarks Statistik arbejdede 2.295 syrere i branchen sidste år, hvilket har bidraget væsentligt til branchens vækst.

Han pointerer, at deres hjemrejse kan efterlade et betydeligt hul i en tid, hvor mange hoteller og restauranter allerede kæmper med mangel på arbejdskraft.

Læs hele historien på TV 2 Kosmopol

Læs også mere på DR.dk

Tak for en inspirerende HORESTA Årsdag 2025!

Hotel-, restaurant- og turismeerhvervet var torsdag samlet i Øksnehallen til en dag fyldt med inspiration, indsigt og god energi, da HORESTA Årsdag 2025 løb af stablen. Tak til de rekordmange deltagere, der var med til at skabe en uforglemmelig dag!

Log ind