Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Jeppe Møller-Herskind, konstitueret adm. direktør i HORESTA, udtrykker bekymring over udsigten til, at syriske statsborgere kan vende hjem.

Syrere har løst kritiske arbejdsopgaver som rengøring, opvask og sengeopredning og dermed sikret, at hoteller og restauranter kan fungere.

Ifølge Danmarks Statistik arbejdede 2.295 syrere sidste år i branchen, der er blandt de største arbejdsgivere for denne gruppe.

HORESTA ser en potentiel hjemrejse som en trussel mod erhvervet, der allerede kæmper med mangel på arbejdskraft.

Læs hele historien på TV2 Kosmopol

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind