Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA udfordrer beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens udtalelse om, at international arbejdskraft ikke bør prioriteres, før flere seniorer er på arbejdsmarkedet.

Ifølge Pia E. Voss, adm. direktør i HORESTA, dækker de 7.741 senioransatte i branchen ikke efterspørgslen, trods en markant stigning siden 2013.

Med historisk lav ledighed må mange virksomheder sige nej til ordrer, hvilket hæmmer væksten.

HORESTA opfordrer til politiske incitamenter som fjernelse af modregning i efterlønnen og glæder sig over opbakning fra Venstre og Moderaterne til international arbejdskraft som løsning.

Læs hele historien på Turistmonitor (kræver login)

HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor

HORESTA opfordrer den nye undervisningsminister til at færdiggøre de igangværende uddannelsesreformer frem for at begynde forfra. Særligt forhandlingerne om EPX og bedre adgang til faglært arbejdskraft bør prioriteres, lyder budskabet.

AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus

AGF’s mesterskab skaber begejstring langt ud over fodboldbanen. VisitAarhus og HORESTA peger på potentiale for flere gæster, overnatninger og restaurantbesøg i Aarhusregionen.

Log ind