Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I sommersæsonen er klimavenlige handlinger blevet til valuta, som man kan betale med for kulturelle oplevelser i København. Det skriver Turistmonitor.dk.

Det sker i forbindelse med pilotprojektet ’CopenPay’, som turismeorganisationen Wonderful Copenhagen står bag.

Kampagnen blev lanceret i samarbejde med 24 lokale aktører, herunder BaneGaarden, Kanalhuset, GreenKayak, Folkehuset Absalon, Copenhill og Donkey Republic, og den gik verden rundt stort set med det samme.

Store, udenlandske medier som New York Times, The Guardian og CNN har fortalt om det danske initiativ, hvor hver deltagende aktør tilbyder en belønning til gæster, der udviser en defineret, bæredygtig adfærd.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind