Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
VisitDenmark melder om kødannelse på den kendte gade Champs-Élysées i Paris. Det skyldes, at organisationen oplever stor interesse for den danske pavillon, som man har sat op på gaden, og som hver dag tiltrækker omtrent 2.000 gæster. Det skriver Turisme24.dk.
”Jeg er blæst bagover af, hvordan gæsterne har taget imod pavillonen. Folk bliver her meget længere, end vi havde regnet med. De går i dybden med hele udstillingen og fortæller os bagefter, at de har et meget bedre kendskab til vores lille land,” siger Katja Moesgaard, der er VisitDenmarks administrerende direktør.
Danmarks-pavillonen formidler Danmark for et internationalt publikum, og der sættes blandt andet fokus på høj livskvalitet, design, madkultur, sundhed og den grønne omstilling.
VisitDenmark oplyser samtidig, at 77 procent af de udenlandske gæster svarer, at de overvejer at besøge Danmark inden for den nærmeste fremtid.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026