Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når kongehuset lægger vejen forbi Assens den 21. august, skal de også have noget at spise. Det får de fra Spisestedet AKS, som ligger på Helnæs. Det skriver Fyens.dk.

Restauranten, som åbnede i påsken, fik allerede opgaven i starten af maj. Særligt derfor er Stig Nør Larsen, der ejer restauranten sammen med sin kone, glad for, at pilen pegede på dem. Det er Assens Kommune, der har udpeget restauranten.

Selvom Stig Nør Larsen ikke vil sige meget om, hvad kongeparret skal have at spise under deres besøg, løfter han alligevel sløret for, hvilke råvarer han serverer.

”Vi har fået alle råvarerne lokalt. Der er noget havørred fra Lillebælt og noget oksekød fra Helnæs, som har gået ude i Bobakkerne,” røber indehaveren.

Kongen og dronningen har 50 minutter til at spise den to-retters menu. Her vil Syngedrengene ved Vor Frue Kirke i Assens også synge et nummer under middagen. Frokosten går i gang klokken 13.15.

Læs hele historien på fyens.dk – kræver login

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Log ind