Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For at kunne sikre en vedvarende tilstrømning af kvalificerede medarbejdere er brancheforeningen for hotel-, restaurant- og turisterhvervet blevet en del af styregruppen hos Tilflytterservice Bornholm. HORESTA har meldt sig ind for at være med at styrke øens tiltrækningskraft over for potentielle tilflyttere og forbedre arbejdsmarkedet inden for servicefagene. Det skriver Tidende.dk.
HORESTA repræsenterer en betydelig del af øens serviceindustri, der i høj grad mangler arbejdskraft. Det nye samarbejde giver endnu bedre mulighed for at tale branchens sag og påvirke beslutninger til gavn for øen og dens virksomheder.
Det bliver direktør Lars Funding fra Jantzens Hotel i Gudhjem og Hotel Kysten i Hasle, der træder ind i styregruppen for Tilflytterservice Bornholm. Han sidder også i HORESTAs regionsbestyrelse på Bornholm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026