Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er godt gang i Restaurant Alfa & Lounge i Vejen, hvor den 29-årige Kasper Due har fungeret som ny køkkenchef siden den 2. april. Det skriver Jv.dk.
Han er uddannet fra Hotel Koldingfjord, hvor den nye souschef Aron Durhuus også har arbejdet. For første gang har Alfa også fået en kokkeelev. Den 18-årige Amalie Lund-Jensen fra Fredericia tryller også i køkkenet.
”Der er mangel på og kamp om kokkene. Derfor er vi også stolte over at være med til at tage ansvar og fremtidssikre med en elev”, siger den daglige leder, Jørgen Hanson.
”Det er vigtigt, at alle, også eleven, får ansvar og byder ind. Det giver også en langt bedre stemning i køkkenet end kæft, trit og retning som i den gamle skole. Amalie står eksempelvis lige nu for brunch, smørrebrød og vegetarretter. Hun er comitted,” siger Kasper Due.
Læs hele historien på jv.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026