Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ægteparret Tanja og Lars Nielsen ejer Rørvig Kro og vil nu trække flere helårsturister til Rørvig. Men det huer ikke de omkringliggende naboer, der møder forslaget med massiv modstand. Det skriver Berlingske.dk.
Omkring to kilometer fra kroen ligger Danmarks Midtpunkt. Her er der lige langt mellem det vestligste Jylland og det østligste Bornholm, samt det sydligste og nordligste punkt. I dag er det markeret med en infotavle og en kampesten, men det er mildest talt undervældende, mener ægteparret, og derfor vil de nu omdanne området til et aktivitetsområde, særligt for børnefamilier, der besøger Rørvig.
Men ikke alle mener, at naturen skal iscenesættes på den måde, og projektet har ført til en storm af protester fra en gruppe naboer, der nu gør, hvad de kan, for at få stoppet projektet.
Læs hele historien på berlingske.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
D'Angleterre løfter resultatet og fastholder ambitionerne
12-06-2026
-
Joe & The Juice åbner drive-in i Danmark
12-06-2026
-
Marriott runder milepæl med hotel nummer 10.000
12-06-2026
-
HORESTA: Flere hotelovernatninger trods påskeeffekt i april
12-06-2026
-
Lars Larsen Group udvider med konferencecenter
12-06-2026
-
Danhostel styrker kursen mod vækst og flere medlemmer
12-06-2026
-
Subway vender tilbage til Vejle med ny placering
12-06-2026
-
Strawberry passerer historisk milliardomsætning
12-06-2026