Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Gennem de senere år har VisitDenmark arbejdet målrettet for at brede turismen ud over en større del af året og tiltrække internationale turister i de såkaldte skuldersæsoner, der støder op mod højsæsonen i juli og august.

Den strategi er lykkedes, viser de nye overnatningstal fra Danmarks Statistik, hvor de udenlandske overnatninger er steget 5,8 pct. i første halvår 2024 sammenlignet med samme periode 2023.  Det skriver Visitdenmark.dk.

”De flotte tal for første halvår af 2024 er resultat af en flerårig strategi om at sprede turismen over en større del af året. Turisterne rejser hertil for at opleve vores natur, kultur, gastronomi og livsstil, og Danmark er i dag en destination, der kan byde på oplevelser hele året. Det afspejler sig nu i overnatningstallene. Turisme er ikke kun forbeholdt højsæsonen om sommeren,” siger Mads Schreiner, international markedsdirektør i VisitDenmark.

Han peger på, at det er et godt mix af destinationernes udviklingsinitiativer, private og offentlige investeringer og effektiv international markedsføring af Danmark, som har resulteret i væksten uden for højsæsonen.

Læs hele historien på visitdenmark.dk

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind