Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny uddannelse inden for turisme, der ifølge beskrivelsen klæder de studerende på til et arbejde som professionel turistfører for udenlandske og danske turister. Det skriver Turistmonitor.

”Du opnår et solidt vidensgrundlag i historie, kultur og samfundsforhold i Danmark, og som studerende lærer du at formidle det på en levende måde. Du er med andre ord med til at forme turismen i Danmark,” skriver Sjællands Erhvervsakademi.

Uddannelsen læses deltid over to år og henvender sig til dem, der har en videregående uddannelse og mindst et par års joberfaring, og som gerne vil have ekstra kompetencer i formidling og i at tilrettelægge oplevelser for andre.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

HORESTA roser droppet turistskat

Regeringen har opgivet planerne om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus. HORESTA glæder sig over beslutningen, men advarer samtidig mod konsekvenserne af den planlagte krydstogtafgift.

First Camp sætter nordjysk campingplads til salg

Den svenske campingkæde First Camp har sat campingpladsen ved Klim Strand til salg. Ifølge kæden udnytter pladsen ikke sit fulde potentiale under den nuværende forretningsmodel, og andre ejere kan muligvis drive den bedre.

Log ind