Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny uddannelse inden for turisme, der ifølge beskrivelsen klæder de studerende på til et arbejde som professionel turistfører for udenlandske og danske turister. Det skriver Turistmonitor.

”Du opnår et solidt vidensgrundlag i historie, kultur og samfundsforhold i Danmark, og som studerende lærer du at formidle det på en levende måde. Du er med andre ord med til at forme turismen i Danmark,” skriver Sjællands Erhvervsakademi.

Uddannelsen læses deltid over to år og henvender sig til dem, der har en videregående uddannelse og mindst et par års joberfaring, og som gerne vil have ekstra kompetencer i formidling og i at tilrettelægge oplevelser for andre.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor

HORESTA opfordrer den nye undervisningsminister til at færdiggøre de igangværende uddannelsesreformer frem for at begynde forfra. Særligt forhandlingerne om EPX og bedre adgang til faglært arbejdskraft bør prioriteres, lyder budskabet.

Dansk turisme sætter rekord i første kvartal

Antallet af turistovernatninger i Danmark nåede et historisk højt niveau i årets første tre måneder. HORESTA peger på, at hotellerne står stærkt trods global uro og hård international konkurrence.

Log ind