Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ægteparret Tanja og Lars Nielsen ejer Rørvig Kro og vil nu trække flere helårsturister til Rørvig. Men det huer ikke de omkringliggende naboer, der møder forslaget med massiv modstand. Det skriver Berlingske.dk.
Omkring to kilometer fra kroen ligger Danmarks Midtpunkt. Her er der lige langt mellem det vestligste Jylland og det østligste Bornholm, samt det sydligste og nordligste punkt. I dag er det markeret med en infotavle og en kampesten, men det er mildest talt undervældende, mener ægteparret, og derfor vil de nu omdanne området til et aktivitetsområde, særligt for børnefamilier, der besøger Rørvig.
Men ikke alle mener, at naturen skal iscenesættes på den måde, og projektet har ført til en storm af protester fra en gruppe naboer, der nu gør, hvad de kan, for at få stoppet projektet.
Læs hele historien på berlingske.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026