Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kan være nærmest umuligt at få en taxa til at hente ens gæster.

Ifølge en ny medlemsundersøgelse som brancheorganisationen HORESTA står bag, viser at hele 81% af deres medlemmer i provinsen oplever stor mangel på taxaer. Det skriver TV2 Kosmopol.

Undersøgelsen viser samtidig, at det er blevet lettere at få en hyrevogn i København - som det eneste sted i landet. Dog har 29% af HORESTAs medlemmer her svaret, at de også oplever problemer.

I nogle byer har spisestederne og hotellerne været tvunget til at tænke alternativt for at få gæsterne kørt hjem, forklarer Jeppe Møller-Herskind:

- Det ikke er unormalt, at tjenere eller kokke eller andet personale på stederne rent faktisk sidst på aftenen vælger at køre deres gæster hjem selv. Og der er udfordringen lige nu, at det må de jo ikke, hvis de skal have penge for det, og dermed bliver det knap så morsomt for virksomhederne.

Du kan læse hele historien på tv2kosmopol.dk

Tivoli holder kursen mod rekordomsætning

Første kvartal følger forventningerne med flere gæster og højere omsætning. Tivoli fastholder prognosen for 2026 trods et sæsonpræget underskud. Investeringer og efterspørgsel skal styrke positionen fremadrettet.

Bornholm sætter rekord i overnatninger

Bornholm oplever historisk højt antal kommercielle overnatninger. Ifølge Destination Bornholm skyldes udviklingen især stigende efterspørgsel fra danske turister.

Log ind