Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Han har været med til at idéudvikle helt fra starten, da Horsens Statsfængsel lukkede i 2006, og de første tanker om en ny kulturinstitution tog form. Nu har Henning Nørbæk valgt at trække sig som formand for Fonden Fængslet, som i dag driver Fængslet, som med 250.800 besøgende i 2022 er landets fjerdestørste oplevelsescenter. Det skriver turisme24.
At Henning Nørbæk nu er stoppet som formand for Fængslet, betyder ingenlunde, at Fængslet nu skal på jagt efter en ny formand. Næstformanden for Fonden Fængslet, Jan Hessellund, som til daglig er administrerende direktør for Billund Lufthavn, blev enstemmigt valgt som formand, da bestyrelsen konstituerede sig selv på mødet den 8. april.
Den nyvalgte formand takker Henning Nørbæk for det store arbejde, han har gjort i løbet af de år, han har siddet i bestyrelsen.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026