Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tal fra Nationalbanken viser, at branchen havde lån for 7,1 milliarder kr. før corona-perioden i 2019, men nu er udlånet faldet til knapt 5,0 milliarder kr. Det skriver Food Supply.
Det er sket i en periode, hvor udlånene til erhvervslivet ellers generelt steget med 25 procent.
Det fremgår af en nyhed fra brancheorganisationen HORESTA, som henviser til en undersøgelse blandt sine medlemmer, hvoraf det fremgår, at 48 procent af restauranterne uden for København vurderer, at bankernes villighed til at låne penge ud er "ikke særligt stor" eller "tæt på ikke-eksisterende".
Det samme gælder for 30 procent af restauranterne uden for hovedstaden.
- Det er en meget bekymrende udvikling. Det er helt afgørende for vækst og udvikling i vores erhverv, at der er adgang til finansiering. Særligt for mindre virksomheder, der ikke har en stor egenkapital at trække på, men sagtens kan have en sund drift alligevel, siger HORESTAs politiske chef, Maria Olafsson.
Du kan læse hele historien på food-supply.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stort projekt i Ørestad solgt for 608 mio. kr.: Klar i 2028
08-01-2026
-
MCH sætter historisk besøgsrekord
08-01-2026
-
Rekordår for Københavns Lufthavn med over 32 mio. passagerer
08-01-2026
-
Nye attraktioner skyder op i hele Danmark i 2026
08-01-2026
-
Dining Week ruller ud i hele landet med massiv forhåndsinteresse
08-01-2026
-
Internationalt: Jamie Oliver relancerer restaurantkæde med ambitiøs vækstplan
08-01-2026
-
Erfaren hotelprofil skal styrke drift på Kragerup Gods
08-01-2026
-
HORESTA advarer mod turistskat i hovedstaden
08-01-2026