Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ifølge Danmarks Statistik er det det samlede antal overnattende gæster på landets campingpladser i perioden fra januar til november steget med 10 procent de seneste fem år. Det skriver turisme 24.
De nye campister har dog til en vis grad andre forventninger til ferien, hvilket har resulteret i en ændring af den indkvartering, der foretrækkes. Det peges der på i en rundspørge, som er foretaget af DK-CAMP.
I rundspørgen svarer 86 procent af de adspurgte campingpladser, at de har registreret en stigning i efterspørgslen på hytter og autocampere mod traditionelle campingvogn de seneste fem år.
Pointen underbygges yderligere af Danmarks Statistik, der fortæller, at den danske flåde af campingvogne er reduceret med cirka 20 procent siden 2010’erne.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic og Hilton vil åbne nyt hotel ved Københavns Lufthavn
20-10-2026
-
Scandic søger 100 ansatte til nyt hotel i Aarhus
20-10-2026
-
Ny superattraktion i København går ind i næste fase
20-10-2026
-
Danske Hoteller siger farvel til direktør efter et år
20-10-2026
-
Dansk traveltech-virksomhed henter 14 mio. kr. til væksteventyr
20-10-2026
-
Minister afviser flere penge til kamp mod greenwashing
20-10-2026
-
Danske Hoteller vil finansiere vækst med ny kapitaludvidelse
20-10-2026
-
RAW IT lancerer ny division målrettet hotelbranchen
20-10-2026
-
Danskere sikrer sig høj placering ved VM i burgere
20-10-2026