Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I årenes løb har der i Thisted Kommune været iværksat flere forsøg, som har haft til formål at få campisterne til at benytte de forskellige campingpladser, som ligger på tværs af kommunen. Det har dog ikke haft den store effekt, men nu kan der være en løsning på vej. Det skriver Turisme24.
I forbindelse med et budgetforlig i 2021 blev der afsat en million kroner. Midlerne skal bruges til at etablere en række parkeringspladser, hvor autocamperne kan få adgang til el og vand samt mulighed for at tømme deres toilettank. Det vil koste 150 kroner at gøre brug af pladserne.
”Hvis de nye pladser ikke dæmmer op for den ulovlige overnatning, kan det blive nødvendigt at indføre et kontrolsystem på sigt,” siger viceborgmester i Thisted Kommune, Jens Yde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelkæder udvider kraftigt i Aarhus
17-04-2026
-
Danmark taber terræn i nordisk turisme
17-04-2026
-
Hotel i Aarhus blev solgt i kæmpe millionhandel
17-04-2026
-
Uvished om emballageregler skaber pres
17-04-2026
-
Uber køber op i europæisk konkurrent
17-04-2026
-
Hvidbjerg Strand Feriepark leverer sit bedste resultat nogensinde
17-04-2026
-
Internationalt: Ikonisk luksushotel i Dubai lukker midlertidigt
17-04-2026