Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En millionvestering skal være med til at trække flere gæster til den danske forlystelsespark Fårup Sommerland. Det skriver Finans.

Satsningen kommer, efter at den våde sommer i fjor langt fra stoppede tilstrømningen til den nordjyske forlystelsespark. 

Fårup Sommerland åbner den nye sæson sidst i april. Det med bl.a. investering i en stor renovering og opgradering af Aquaparken, der af selskabet selv regnes som Danmarks største vandland. Blandt nyhederne er to høje og lange vandrutsjebaner, et nyt børnevandland og andre opdaterede faciliteter. Desuden er der bl.a. lavet opgradering på selskabets campingplads.

Læs hele historien her: finans.dk

Turistskat splitter politiske partier

En mulig turistskat på 20 kr. pr. overnatning i Aarhus og København skaber uenighed på tværs af flere partier. Københavns overborgmester Sisse Marie Welling bakker op om en turistskat, mens andre politikere fra blandt andet SF og De Konservative tidligere har afvist forslaget.

HORESTA advarer mod turistskat i København og Aarhus

Regeringen overvejer ifølge forlydender en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus samt en afgift på krydstogtskibe. HORESTA advarer om, at en ny afgift vil gøre Danmark mindre attraktivt for både internationale og danske gæster.

Log ind