Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En millionvestering skal være med til at trække flere gæster til den danske forlystelsespark Fårup Sommerland. Det skriver Finans.

Satsningen kommer, efter at den våde sommer i fjor langt fra stoppede tilstrømningen til den nordjyske forlystelsespark. 

Fårup Sommerland åbner den nye sæson sidst i april. Det med bl.a. investering i en stor renovering og opgradering af Aquaparken, der af selskabet selv regnes som Danmarks største vandland. Blandt nyhederne er to høje og lange vandrutsjebaner, et nyt børnevandland og andre opdaterede faciliteter. Desuden er der bl.a. lavet opgradering på selskabets campingplads.

Læs hele historien her: finans.dk

Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030

Tivoli vil øge antallet af gæster og indtjeningen pr. besøg frem mod 2030. Det skal blandt andet ske gennem investeringer i nye områder og en større udnyttelse af de eksisterende rammer.

Camping har ikke reddet med på turismens vækstbølge

Campingovernatningerne er kun steget med 9,8 procent gennem de seneste ti år. Det er markant mindre end i resten af turismeerhvervet. HORESTA Camping opfordrer regeringen til hurtigt at genoptage arbejdet med et nyt campingreglement, så erhvervet får mulighed for at udvikle de tilbud, som gæsterne efterspørger.

Log ind