Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I februar var der samlet set 2,4 millioner turistovernatninger i Danmark, hvilket er højeste antal overnatninger for en februar i alle de år, hvor Danmarks Statistik har opgjort turismens overnatningstal.

De danske gæster stod for 66 procent af de samlede overnatninger i februar, mens andelen af overnatninger fra udenlandske gæster var 34 procent.

Det fremgår af en nyhedsmail udsendt af Danmarks Statistik om de nye overnatningstal.

Her fremgår det også, at der på de danske hoteller var 1,1 millioner overnatninger i februar. Det var andet år i træk, hvor antallet af hotelovernatninger i februar oversteg en million. Danske gæster foretog 710.000 overnatninger, mens udenlandske gæster foretog 360.000.

Læs hele historien på Turistmonitor.dk

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

Dansk turisme sætter rekord i første kvartal

Antallet af turistovernatninger i Danmark nåede et historisk højt niveau i årets første tre måneder. HORESTA peger på, at hotellerne står stærkt trods global uro og hård international konkurrence.

Log ind