Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Strawberry Hospitality Group har vokseværk i Danmark. Koncernen overtager ved årsskiftet driften af luksushotellet Copenhagen Admiral Hotel med 366 værelser og suiter ved Københavns Havn.

Men selvom koncernen udvider i Danmark, har Strawberry Hospitality Group flere planer for Danmark. Det skriver Turisme24.dk.

Selvom Strawberry nu ruller Hobo-mærket ud i både Helsinki, Oslo og i længden også i København, insisterer koncernen på, at Hobo ikke er en hotelkæde.

I stedet opereres varemærket efter devisen “go local, get global.” Med det mener Strawberry, at hvert hotel under Hobo-mærket bliver unikt i hver by med interiør og events, som ikke ses på andre hoteller. Som brand får Hobo-hotellerne til gengæld det tilfælles, at de sigter efter at være utraditionelle.

Læs hele historien på turisme24.dk

Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel

Denize Scharff Stripp tiltræder 1. september 2026 som hoteldirektør og projektleder på Karrebæksminde Strandhotel. Hun får det overordnede ansvar for både den daglige drift og den videre udvikling af hotellet, som har ambitioner om at blive blandt landets bedste strandhoteller.

Log ind