Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Gennem en årrække har Booking.com opkøbt en række mindre bookingplatforme og vokset sig større og større. Men nu sætter EU foden i jorden overfor platformen, som aktuelt er under stærk kritik for manglende udbetalinger af udestående til flere hundrede danske overnatningssteder. Det skriver Turistmonitor.dk.

I en handel svarende til omtrent 13 milliarder kroner indgik Booking.com sidste år en aftale med den svenske platform eTraveli, hvor man kan booke flyrejser, om at indlemme eTraveli i sin portefølje.

Men efter en tilbundsgående undersøgelse, hvor EU-Kommissionen har rakt ud til mere end 15.000 hoteller, har kommissionen nu afblæst handlen.

En del af forklaringen lyder, at Booking.com med opkøbet ville kunne reklamere for sine egne hoteller, når kunder på eTraveli bestiller flybilletter.

Booking.com har meldt ud, at platformen vil appellere afgørelse fra EU-Kommissionen.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Go Hotels overtager hotel på NORDø i København

Core Hospitality og Go Hotels har indgået en aftale om driften af hotellet på NORDø i Nordhavn. Fra 1. november 2026 overtager Go Hotels driften, mens hotellets nuværende opdeling mellem long stay lejligheder og hotelværelser fortsætter.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind