Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der skal tænkes kreativt, hvis Legoland i fremtiden skal have mulighed for at udvide, men nu ser det ud til, at den populære forlystelsespark har udtænkt en plan, som på engang i fremtiden giver en mulighed for at vokse. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
Legoland har bedt Billund Kommune om lov til at inddrage det areal, hvor ”Skovhuset” tidligere lå, som en integreret del af Legoland. Skovhuset lå på adressen Åstvej 3 i området mellem Lego Campus og Legoland.
”Vi arbejder på en udvidelse på en del af området bag Lego Ninjago World og Lego Studios. Vi glæder os rigtigt meget til, at vi kan fortælle mere om, hvad der kommer til at ske,” lyder det fra Kasper Tangsig, som er pressechef hos Legoland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Begivenhedsdag på Borgen: Danmark skal til valg 24. marts og fødevarechecken er vedtaget
26-02-2026
-
HORESTA efterlyser nuancer i hoteldebat
26-02-2026
-
Stribevis af fagkonkurrencer på Foodexpo i næste måned
26-02-2026
-
Nyt brancheinitiativ skal styrke elever i branchen
26-02-2026
-
Sunset Boulevard åbner restaurant nr. 47
26-02-2026
-
Helsingør søger titel som kulturhovedstad
26-02-2026
-
Internationalt: Barcelona fordobler turistskatten
26-02-2026