Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På trods af forhindringer som stigende råvarepriser, høje lønninger og inflation oplever hotelbranchen en stigende tilstrømning af både danske og internationale turister. Især hotellerne i København kan melde om kronede dage. Sidste år satte flere hoteller omsætningsrekord, og tendensen ser ud til at fortsætte i 2023. Det skriver Børsen.
En nylig medlemsundersøgelse fra brancheorganisationen, HORESTA, viser, at danske hoteller er optimistiske omkring deres omsætning for årets fjerde og sidste kvartal.
Pia E. Voss, adm. direktør hos HORESTA, fortæller, at hotelbranchen har stået imod flere udfordringer.
“Vi er det fjerdestørste eksportmarked i Danmark, så selvom markedet presser os, så skiller branchen sig ud. Vi ser meget positivt på fremtiden, fordi vi oplever, at både danske og udenlandske turister efterspørger hoteller. Det skyldes, at vi har fået flere tyskere, englændere og nordamerikanere til Danmark,” siger hun.
Med optimisme i branchen og en stadigt stigende efterspørgsel fra både ind- og udland, ser hotelbranchen i Danmark ud til at kunne fortsætte sin positive udvikling trods de globale økonomiske udfordringer. Der er dog stadig potentiale til mere vækst, påpeger Pia E. Voss.
“Vi mangler stadig at få de asiatiske turister tilbage, og vi mangler også de nordiske turister fra vores nabolande Sverige og Norge. Det skyldes, at valutakursen i de lande gør det dyrt for dem at rejse til Danmark lige nu,” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026