Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismen skal ikke tage overhånd.
Derfor skal der indføres en afgift, som udenlandske turister skal betale, når de besøger København, lyder det fra SF i København og Christianshavns Lokaludvalg. Men forslaget bliver nu afvist af Københavns Kommunes teknik- og miljøforvaltning. Det skriver Turistmonitor.dk.
“Hvis Københavns Kommune ønsker at indføre en turismeafgift, skal Folketinget give lovhjemmel til at kommuner kan indføre en turismeskat – ligesom de skal indføre lovhjemmel til en eventuel national turismeafgift,” lyder det fra forvaltningen.
Christianshavn Lokaludvalg har foreslået, at turistskatten skal gælde for turister, der for eksempel overnatter på hoteller, i en Airbnb-lejlighed eller ankommer til hovedstaden med et krydstogtskib.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA lancerer ny kampagne forud for julefrokostsæsonen
27-11-2023
-
Snart tvinges Airbnb til at dele data med myndighederne
27-11-2023
-
Et hit blandt unge: Stod i kø i regnen da McDonald's i Farum slog dørene op
27-11-2023
-
Destination Vesterhavet lander ny direktør fra attraktionsbranchen
27-11-2023
-
Præsident for luksusbrand deler tendenser og udfordringer
27-11-2023
-
Kommune vil have strategi for autocampere
27-11-2023