Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Toppen af Danmark i Skagen, der har 300 medlemmer, er kommet et stort skridt tættere på ansættelsen af en ny direktør. Det skriver turistmonitor.dk.
Ansøgningsfristen var i sidste uge, men Ulla Mosich, formand for Toppen af Danmarks bestyrelse, vil dog ikke ind på, hvor mange ansøgere der er til stillingen. Men Ulla Mosich er, sagt på ægte nordjysk, “godt tilfreds”.
“Det er et stærkt felt, og nu er vi i fuld gang med at finde ud af, hvem der skal til samtale,” siger formanden.
Den nye direktør kommer til at trække i arbejdstøjet med det samme, og vedkommende skal blandt andet sørge for at få skabt en endnu tættere relation til de 300 medlemmer i den over 100 år gamle forening. Direktøren kommer ligeledes til at arbejde langt tættere sammen med Destination Nord. Midt i højsæsonen blev Destination Nord og Toppen af Danmark enige om at styrke samarbejdet fremadrettet.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026