Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Trods området ved motorvejsafkørsel 57 ved Horsens Syd endnu umiskendeligt ligner en byggeplads, er der sket meget siden, at vi for godt et år siden første gang kunne bringe nyheden om, at et nyt opholdssted for lastbilchauffører, turister og andre ved navn Recharge City var på vej. Det skriver Turisme24.dk.

Da opførslen nu er så langt fremme, var 300 gæster forbi området for at få et smugkig. Heriblandt var også en del af de personer, der tegner Zleep Hotels, da hotelkæden bliver operatør på det kommende hotel.

Det vil have en kapacitet på 164 værelser, og ligesom resten af Recharge City ventes det at åbne i løbet af første kvartal næste år. Kæden mener, at placeringen ved E45 vil medvirke til at skabe et godt kundegrundlag for Zleep Hotel Horsens.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind