Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Burgerkæden Jagger gør klar til at åbne sin første restaurant i Norge – nærmere betegnet på Storgata i den norske hovedstad. Det skriver FødevareWatch.dk.

Jagger opstod som Christian Brandts koncept fra 2016, der efterfølgende er blevet ledsaget af pizzakæden Otto Pizza. Jagger består i dag af 15 restauranter i København, mens pizzakæden har fem.

Seneste regnskab for 2022 viser vækst i både bruttofortjeneste og på bundlinjen.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login

Ny ekspertgruppe skal gøre København mere erhvervsvenlig

Københavns Kommune vil gøre det lettere at drive virksomhed i hovedstaden. Derfor har man nu nedsat en ekspertgruppe med tidligere minister Lene Espersen som formand. HORESTA har indstillet Jesper Marcussen fra Pluto Group til udvalget, hvor han skal være oplevelseserhvervets stemme.

Regeringen lægger op til dyrere kød

Regeringen vil ændre rammerne for dansk griseproduktion med fokus på dyrevelfærd, færre grise og mere slagtning i Danmark. Hvis en ny firepart ikke finder en løsning, er regeringen klar til at lovgive.

Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten

Den danske ølproducent udvider med en ny bar i Beirut som led i en international vækststrategi. Mikkeller vil styrke sin globale tilstedeværelse efter flere år med underskud og ser fortsat store muligheder på de udenlandske markeder.

Log ind