Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I februar i år blev Aiden lanceret i Herning, og nu fortsætter den skandinaviske ekspansion med fuld fart til andre markeder. Der skriver BWH Hotels i en pressemeddelelse.
BWH Hotels har aldrig før set så stor interesse fra såvel ejendomsejere som aktører i hotelbranchen og ser frem til at indtage yderligere terræn sammen med hoteloperatøren CIC Hospitality.
“Der er en enorm interesse for Aiden i Skandinavien, hvilket vi er utrolig glade for. Vi lancerede Aiden for at kunne tilbyde bevidste rejsende en mulighed for moderne overnatning, og det faktum, at vi nu kan imødekomme efterspørgslen, gør, at vi føler os endnu mere klar til at satse stort. Sammen med CIC vil vi fortsætte med at udvide brandet på alle vores markeder, og vi ser frem til at kunne præsentere flere nye hoteller for vores gæster”, siger Johan Michelson, CEO for BWH Hotels Scandinavia.
I samarbejde med CIC Hospitality planlægger BWH Hotels at åbne omkring 30 Aiden-hoteller de kommende år for at tilbyde bevidste rejsende et moderne ophold.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026