Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er udsigt til endnu mere glamping i Danmark, og det bliver en ændring af planloven, der skal give udviklingen af den nye ferieform i landzonen et skub frem. Det skriver Turistmonitor.dk.
“Regeringen forventer ultimo oktober 2023 at fremsætte et lovforslag på planområdet, der efter nærmere betingelser vil give mulighed for at opnå landzonetilladelse til etablering af op til otte glampingenheder, hvilket kan bidrage til at imødekomme efterspørgslen efter mindre overnatningssteder,” skriver minister for landdistrikter Louise Schack Elholm (V) i et skriftligt svar til udvalget for Landdistrikter og Øer.
Overordnet mener formand i Glamping Union Danmark, Michael Frederik Ellekjær, at glamping uden tilknytning overordnet set passer rigtig godt ind i udviklingen af det danske turismeprodukt.
“Der findes rigtig mange vandreruter og cykelruter i Danmark i dag, og der giver glamping i landzonen virkelig mange muligheder for unikke oplevelser. Det giver kommunerne mulighed for at udvide deres overnatningskapacitet på en nem og bæredygtige måde, og det giver gæsterne mulighed for en oplevelse i naturen, som de ikke på samme måde kan få ved glamping på en campingplads,” siger han.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Fortsat fremgang i hotelovernatninger i september
13-11-2025
-
Sunset Boulevard lander ny direktør
13-11-2025
-
Rekordvækst i Københavns Lufthavn i årets første tre kvartaler
13-11-2025
-
Burger King satser stort på kinesisk ekspansion
13-11-2025
-
Restauratør i opråb over udeserveringsgebyr: Ét bord koster 12.000 kr.
13-11-2025
-
Debatindlæg: Venstre vil stramme reglerne for korttidsudlejning
13-11-2025
-
HORESTA sætter spot på flytrafikken til Hotel Insights 2025
13-11-2025
-
Kold College vinder Young Chef 2025
13-11-2025
-
Turismepulje skal skabe aktivitet – ikke skrivebordsprojekter
13-11-2025