Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I løbet af de seneste fire år har Michelin-guiden udvalgt mere end 5.000 hoteller og overnatningssteder rundt om i verden.

For at fremhæve hoteller og overnatningssteder, der tilbyder en exceptionel hoteloplevelse, har Michelin-guiden nu løftet sløret for den kommende Michelin-nøgle, som vil blive implementeret i 2024.

“Michelin-nøglen er en klar og pålidelig indikation for rejsende. Ligesom Michelin-stjernen adskiller de bedste restauranter, vil Michelin-nøglen anerkende de mest exceptionelle hoteller i hele verden,” siger Gwendal Poullennec, international direktør for Michelin-guiden.

Hoteller over overnatningssteder vil blive bedømt ud fra fem fastsatte kriterier.

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind