Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens det samlede antal overnatninger i Danmark for perioden januar-august er en anelse lavere end sidste år, ser det anderledes ud for hovedstadsområdet. Som den eneste af de fem regioner har Region Hovedstaden nemlig et rekordhøjt antal overnatninger og viser ingen tegn på afmatning. Det skriver Turistmonitor.dk.

Modsat Region Hovedstaden ligger de øvrige fire regioners overnatningsantal enten nogenlunde stabilt eller med meget lidt udsving i forhold til 2022, som var rekordår. Og selvom der er mange faktorer i den ligning, kan en del af forklaringen findes i det hul, de danske turister har efterladt oven på corona.

“I virkeligheden er årsagen til, at vi ikke ser den samme fremgang i resten af landet, fordi danskerne er rejst ud. De efterlader det største hul,” siger Anders Rosbo, der er kommunikationschef i VisitDenmark.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland

Antallet af tyske overnatninger på Sjælland og øerne er steget markant de seneste år. Destinationsselskaberne bag den fælles markedsføringsindsats fortsætter samarbejdet, selv om den statslige finansiering udløber ved årets udgang.

Nye Airbnb tal øger presset: HORESTA forventer handling fra regeringen

Korttidsudlejning via Airbnb og andre platforme er vokset med mere end 75 procent siden 2019. Nye tal fra Eurostat viser, at væksten fortsætter med en stigning på 9,8 procent i årets første kvartal. HORESTA forventer nu, at regeringen omsætter sit løfte om styrket regulering til konkret lovgivning.

Internationale toplister giver dansk turisme medvind

Danske destinationer og attraktioner får stadig mere international opmærksomhed gennem anerkendte medier og ranglister. Ifølge VisitDenmark styrker omtalen både de enkelte destinationer og Danmarks position som rejseland.

Log ind