Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mens det samlede antal overnatninger i Danmark for perioden januar-august er en anelse lavere end sidste år, ser det anderledes ud for hovedstadsområdet. Som den eneste af de fem regioner har Region Hovedstaden nemlig et rekordhøjt antal overnatninger og viser ingen tegn på afmatning. Det skriver Turistmonitor.dk.
Modsat Region Hovedstaden ligger de øvrige fire regioners overnatningsantal enten nogenlunde stabilt eller med meget lidt udsving i forhold til 2022, som var rekordår. Og selvom der er mange faktorer i den ligning, kan en del af forklaringen findes i det hul, de danske turister har efterladt oven på corona.
“I virkeligheden er årsagen til, at vi ikke ser den samme fremgang i resten af landet, fordi danskerne er rejst ud. De efterlader det største hul,” siger Anders Rosbo, der er kommunikationschef i VisitDenmark.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Noma flytter hjem til Danmark: Åbner med ny ledelsesstruktur
11-06-2026
-
Alchemists grundlægger bliver FN-ambassadør
11-06-2026
-
Restaurant Flammen runder 20 restauranter i Danmark
11-06-2026
-
Nordborg Resort passerer 450.000 overnatninger
11-06-2026
-
Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres
11-06-2026
-
Politisk kritik af mangel på turismeordførere i regeringen
11-06-2026
-
Boutiquehotel satser på naturnær wellness
11-06-2026
-
Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister
11-06-2026
-
Internationalt: Giganthotel med 1.240 værelser åbner i Polen
11-06-2026