Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden 1977 har det ikoniske Brøndums Hotel været ejet af Bendt Fredberg Jensen, der døde i sommer, og ingen af hans tre arvinger ønsker at drive forretningen videre. Derfor arbejdes der nu internt i kulissen på et salg. Det skriver turistmonitor.dk.

“Det var et vigtigt element for nu afdøde Bendt, at man bevarede hotellet stort set, som det er i dag. Det må gerne renoveres og moderniseres, men det skal bevare den atmosfære og renommé, der er omkring Brøndums Hotel,” siger bestyrelsesmedlem, Jens Stadum.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind