Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I starten af september måned kunne aalborgensere ærgre sig over, at byens eneste restaurant, der har vundet anerkendelse fra Guide Michelin, Restaurant Tabu, var gået konkurs.

Men restauranten blev for to uger siden reddet af en danske erhvervsmand, som i første omgang ønskede at være anonym ifølge manden bag Restaurant Tabu, Michael ’Miv’ Pedersen.

Nu er det dog imidlertid kommet frem, at det drejer som 40-årige Karsten Jensen, som ejer Aarhus Administrationsbureau, som i en årrække har varetaget økonomistyringen for Restaurant Tabu. Det skriver Turisme24.dk.

Karsten Jensen ønsker ikke at fortælle, hvor mange penge, han har investeret i Restaurant Tabu, men han siger blot, at beløbet overstiger syv cifre.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Michelin-kok indstiller karrieren

Efter flere år på Henne Kirkeby Kro har kokken Paul Cunningham besluttet at stoppe. Beslutningen kommer efter en benamputation i 2025.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind