Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Brancheorganisationen Danske Destinationer er med 16 ud af landets 19 destinationsselskaber som medlem den organisation, der varetager destinationsselskabernes fælles interesser i Danmark.
Den seneste tid har tre ud af fem medlemmer af organisationens bestyrelse meddelt, at de stopper som direktører for deres destinationsselskaber. Det skriver Turisme24.dk.
Danske Destinationer oplyser, at de mange bestyrelsesmedlemmers afgang betyder, at der i den nærmeste fremtid vil blive afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor landets destinationsdirektører i fællesskab vil vælge en ny bestyrelse.
Der er dog endnu ikke sat dato på, hvornår generalforsamlingen vil finde sted. Indtil videre er bestyrelsen dog fuldt funktionsdygtig og bemandet, oplyser Danske Destinationer.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026