Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ejergruppen bag hotelgrunden med det hedengangne Hotel Marina i Vedbæk, ønsker at skabe lejelejligheder i en stor del af bygningen og hotel i en mindre del – et projekt, der har fået navnet Det Nye Marina. Det skriver Turistmonitor.dk.
Men projektet har mødt modstand fra flere sider, fordi det både går imod lokalplanen for området og den visionsplan for Vedbæk, der netop er sendt i høring. I begge planer fremgår det, at hoteldriften skal være den bærende del af bygningen frem for boliger.
Ejendomsudvikler Morten Boll, fortæller til Frederiksborg Amts Avis, at Hotel Marina har kørt med underskud i årevis, og at man ikke anser det for rentabelt kun at drive hotel på grunden.
“Vores bidrag til at realisere visionen er at tilbyde et nyt ambitiøst byggeri, hvor grundstenen er servicerede lejeboliger og et mindre kvalitetshotel,” siger Morten Boll.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026