Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Skandinaviens største campingkæde, svenske First Camp, investerer nu op mod 15 millioner kroner i kædens eksisterende, danske campingpladser. Det skriver Turisme24.dk.
I investeringsplanen indgår projekter for blandt andet at øge kapaciteten på eksisterende pladser, renovering og modernisering af hytter samt renovering og fremtidssikring af pools på flere af First Camps danske campingpladser.
Ud over udvidet kapacitet og renovering af pools, indgår en omstilling af energiforsyningen fra fossilbasseret opvarmning til luft-varmepumper også i investeringerne, oplyser First Camp.
First Camp har en årlig omsætning på omkring en milliard svenske kroner, hvoraf cirka 20 procent af omsætningen er på det danske marked. First Camp ejer i Danmark 14 campingpladser samt Jesperhus Feriepark på Mors.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026