Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter svære overvejelser har værtsparret i de næsten 150 år gamle bygninger, Sanne Juul Jensen og Lars Bonde Sejerup, besluttet, at det ved udløbet af deres forpagtningsaftale med Kellers Badehotel & Spisehus næste efterår er tid til at indlede et nyt kapitel i arbejdslivet. Det fremgår af en pressemeddelelse.
Claus Sørensen Ejendomme A/S købte af veneration for Fanø og stedets historie Kellers i foråret 2014, og Sanne og Lars blev de første og hidtil eneste forpagtere af hotellet og restauranten.
Ejendomsadministrator Lene Wolff Larsen, Claus Sørensen Ejendomme A/S, beklager, at samarbejdet ophører om godt et år, men har forståelse for, at forpagterne ønsker at realisere nye drømme.
Kellers var fra opførelsen i 1876 konditori og overgik senere til hotel- og restaurationsdrift. Dele af stedets historie fortaber sig i glemslen, men det nuværende værtspar har flere gange haft besøg af Carl Svendsen, hvis far af samme navn langt tilbage i forrige århundrede overtog det konkursramte konditori og med sin overtjenerbaggrund omdannede det til restaurant.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026