Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotelkæden Radisson Hotel Group barsler med store udvidelsesplaner på Radisson Blu Limfjord Hotel i det centrale Aalborg. Det skriver Turisme24.dk.

Konkret ønsker kæden at tilføje 5.000 nye kvadratmeter til hotellet, som skal give plads til faciliteter som restaurant, bar, fitnesscenter, wellness, tagterrasse med pool samt grønne byhaver på taget.

Derved vil man løfte hotellet til en ny liga, som kan bringe et nyt gæstesegment, som ønsker luksus, til Aalborg. Samtidig vil udvidelsen betyde, at hotellet kommer til at vokse fra seks til ni etager, og så vil det stikke 32 meter i vejret.

Og netop den sidste detalje har gjort beboere i området bekymrede, efter at forslaget har været sendt i offentlig høring.

Der er komme fem indsigelser, og én af dem kommer fra en nabo, som med egne ord protesterer på det kraftigste. Det skyldes, at hotellets volumen vil skabe mere skygge i området.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef

Danske Hoteller skal finde en ny adm. direktør, efter at Nina Carlslund og bestyrelsen har indgået en gensidig fratrædelsesaftale. Bestyrelsesformand Erik Sophus Falck overtager den daglige ledelse, mens arbejdet med at finde en afløser går i gang.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Ny direktør til AC Hotel Bella Sky Copenhagen

Teit Meier Hansen tiltræder 10. september som General Manager for AC Hotel Bella Sky Copenhagen. Han kommer med mere end 20 års erfaring fra hotel og hospitalitybranchen og får ansvaret for et af Bellagroups tre københavnske hoteller.

Log ind