Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er gået cirka halvandet år siden, Louise Albinus købte Valdemars Slot, der har været i hendes adelige slægt gennem 11 generationer. Nu er hun klar med en plan, der skal fremtidssikre stedet og forvandle det til et kultursted på Fyn, der på sigt skal tiltrække 150.000-200.000 årlige besøgende. Det skriver Turistmonitor.dk.
Det er planen, at de gamle, tomme avlsbygninger, korntørreri og ridehal, kostald og maskinværksted, der samlet dækker over cirka 3.000-3.500 kvadratmeter, og visse funktioner, der ikke længere er brug for, skal danne rammerne for diverse kunstudstillinger.
Valdemars Slot skal ifølge Louise Albinus ikke blot være et sted, der udstiller kunst, men også et arnested for kunst, hvorfor der skal skabes plads til tre lejligheder i magasinbygningen, og den oprindelige smedje skal omdannes til arbejdsværelse og atelier, hvor kunstnere fra ind- og udland kan søge om ophold i en kortere periode for at fordybe sig og arbejde på deres værker.
For at de mange planer kan realiseres, har Louise Albinus sammen med sin mand, Nikolaj Albinus, i første omgang søgt Svendborg Kommune om at blive en del af forsøgsordningen for kyst- og naturturisme.
Om Valdemars Slot får en af de seks forsøgstilladelser vil der komme svar på i løbet af 2024.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026