Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I løbet af sommeren var autocampere et omdiskuteret emne i turismedebatten på Rømø, der hvert år får besøg af et ikke undseeligt antal autocampister. For nogle af øens borgere oplever autocamperne som en gene. Det skriver Turisme24.dk.
Nu har kommunalbestyrelsen i Tønder Kommune været til orienterende møde med kommunens direktør for teknik- og miljøområdet, Michael Holst, og Dansk Kyst- og Naturturisme, og her luftede politikerne et ønske om, at kommunen skal have en strategi for autocampere.
Michael Holst oplyser, at strategien skal laves i første kvartal af 2024, så den er klar til den kommende sæson, der starter omkring påske.
Konkret vil man se på at lave skiltning i områder i kommunen, hvor man gerne vil have autocampister til at overnatte, og faciliteter med rindende vand og mulighed for at tømme gråvand er også med i overvejelserne.
Michael Holst vurderer i øvrigt ikke, at kommunen vil kunne nå at etablere faciliteter til autocampere inden næste sæson, hvis kommunens politikere vælger at give penge til det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa
06-11-2026
-
København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter
06-11-2026
-
Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København
06-11-2026
-
Fransk tv-program giver Danmark global eksponering
06-11-2026
-
Street food-iværksætter kåret til Årets Ejerleder
06-11-2026
-
Atypisk turistmål overgår årligt besøgsmål på fem måneder
06-11-2026
-
Høje afgifter bremser dansk autocamperturisme
06-11-2026