Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I september kunne Ekstra Bladet fortælle, at bookingbureauet Booking.com i flere måneder ikke havde betalt flere hoteller - et af dem BB Hotels. Det skriver TV2bornholm.dk.

Hotelkæden med hovedkvarter i Rønne havde næsten 1,4 millioner til gode. Men nu har pengene fundet vej til sin rette ejermand, bekræfter hotelejer Jens Wendell.

Det skete kort tid efter, at HORESTA, den dansk brancheorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, ind i sagen. Organisationen varslede retslige skridt, hvis Booking.com ikke havde udbetalt pengesummen inden fredag den 29. september.

BB Hotels fik alle 1,4 millioner kroner torsdag.

Læs hele historien på tv2bornholm.dk

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind