Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye hotelværelser, padelbaner, stor multihal, svanemærket og meget mere. HimmerLand er for alvor ved at etablere sig som et helårsresort, med en masse aktivitetsmuligheder men også med omtanke for miljøet. Det fremgår af en pressemeddelelse.

Med de nye tilføjelser til oplevelsesmenuen, er der også sagt goddag til en masse nye kollegaer, og det er noget CEO i HimmerLand, Mette Ravn er glad for.

“Det er helt naturligt, med den udvikling vi har været igennem, at vi også med stor glæde har ansat flere medarbejdere til at løfte vores ambitioner. Vi har udvidet en del de sidste år, som jo både kræver ekstra hænder i forhold til rengøring og vedligeholdelse, men selvfølgelig også til driften og udviklingen af alle de aktiviteter, vi nu kan tilbyde,” siger Mette Ravn.

Tre sønderjyske hoteller udvalgt til Michelinguiden

Hotel Arnkilhus i Sønderborg er kommet med i Michelin Guide Hotel Selection 2026 sammen med Alsik Hotel & Spa og Dyvig Badehotel. Udvælgelsen giver hotellerne mulighed for at komme i betragtning til Michelin-nøgler.

Danske hoteller investerer i beskyttelse mod væggelus

En finsk løsning til forebyggelse af væggelus er installeret på 9.600 danske hotelværelser. På Hotel Guest Apart i Aarhus har direktøren valgt teknologien for at undgå driftsforstyrrelser og omkostninger ved et eventuelt udbrud.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Log ind