Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selvom regnen trommede taktfast mod taget på Bytorvet, var Farum-borgerne mødt talstærkt op for at markere åbningen af den nye McDonald's i byen. Kvart i ti stod der allerede en ring af unge mennesker rundt om fastfood-kædens indgang, og da skydedørene gik op, blev restaurantens siddepladser hurtigt fyldt op af storsmilende skoleelever og en duft af friturestegte pomfritter. Det skriver SjællandskeNyheder.dk.

McDonald's i Farum er allerede blevet taget godt imod af især byens yngre borgere – og ikke kun som spisested. Siden det i sommer blev slået fast, at den amerikanske fastfood-kæde snart kom til Farum, er det væltet ind med ansøgninger fra unge i området, som gerne vil være en del af det nye medarbejderteam.

Den nye McDonalds i Farum tæller på åbningsdagen 70 medarbejdere, hvoraf langt de fleste er i tyverne eller yngre. Det er nemlig muligt at arbejde på McDonalds allerede fra man fylder tretten. Det fortæller 32-årige restaurantchef Ann Katrine Knudsen, som er den nyåbnede McDonalds ældste medarbejder.

Den nyåbnede McDonalds i Farum har to drive in baner, er i alt 606 kvadratmeter stor og har 148 siddepladser.

Læs hele historien på sn.dk – kræver login

HORESTA Play: Fra fritidsjobber til franchisetager

Sille Stenholm Jørgensen og Mikkel Wyrtz begyndte begge som helt unge fritidsmedarbejdere i en af McDonald’s restauranter ved siden af deres skolegang. I dag har de arbejdet sig op til at blive henholdsvis restaurantchef og franchisetager.

Branchen glæder sig over nye regler for ungarbejdere

En lovændring giver ungarbejdere flere muligheder, og det skaber glæde i hotel- og restaurationsbranchen. HORESTA ser store fordele for både virksomheder og unge, der nu kan bidrage mere på arbejdspladsen.

Log ind