Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurantkoncernen The Restaurant Group skærer til med den store sparekniv.

Det sker ved at lukke i alt 35 restauranter, hvoraf nogle er den japansk- og asiatisk inspirerede restaurant Wagamama, mens nogle af restauranterne er Frankie & Bennys, der serverer italiensk-amerikansk mad. Det skriver britiske The Times.

De 35 restauranter kørte ikke godt, og med lukningen kan koncernen The Restaurant Group skære noget af gælden og forbedre indtjeningen.

I alt ejer koncernen 400 restauranter og lejer brand til 58 franchise.

Læs hele historien på Fodevarewatch.dk

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind