Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden Hotel Odeon åbnede i 2018 har man arbejdet med bæredygtighed.

Et klimavenligt sedumtag, solceller til at dække en femtedel af hotellets elforbrug, LED-lys, tæpper lavet af genbrugte fiskenet og ikke mindst en restaurant – H.C. by Meyers – med formindskelse af madspild, affaldssortering og økologiske råvarer på agendaen.

Nu har hotellet officielt fået papir på sine bæredygtige ambitioner ved at blive Green Key-certificeret.

Caroline Sørensen er netop tiltrådt som hotelchef på Hotel Odeon efter at have været en del af teamet siden åbningen i 2018. Hun ser certificeringen som et stort skulderklap til hele medarbejderstaben:

”Green Key er en vigtig anerkendelse af alt det, vi har arbejdet med og af vores planer for bæredygtighed på Hotel Odeon fremadrettet”, fortæller hun.

Green Key er turismeindustriens internationale bæredygtighedsmærke, og det er blevet tildelt Hotel Odeon på grund af både bygningens fremsynede byggeteknikker og personalets arbejde med løbende at øge hensynet til klima og miljø i den daglige drift.

Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret

Kattegatcentret er blevet Green Attraction-certificeret efter flere års arbejde med at reducere attraktionens klima- og miljøaftryk. Indsatserne omfatter blandt andet solenergi, grundvandskøling, genbrug af udstillingsmaterialer og ændringer i caféens sortiment.

VINGSTED markerer 30 år med Green Key

VINGSTED hotel & konferencecenter kan i år fejre 30 år som Green Key certificeret. Siden den første certificering i 1996 er kravene blevet udvidet, og arbejdet omfatter i dag blandt andet løbende dokumentation af energi, vand og affald.

Log ind