Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når Sunset Boulevard åbner i dag den næste restaurant i Høje-Taastrup Kommune, sker det med store ambitioner.

Det fortæller 35-årige Peter Vadstrup, der er franchisetager.

”Jeg tror, at vi ved årets udgang er en af de største Sunset i Danmark målt på omsætning. Det er i hvert fald mit mål,” siger han.

Den nye Sunset åbner ellers ved Ikea, hvor der i forvejen er mange spisesteder.

Peter Vadstrup driver i forvejen Sunset-restauranterne i Rødovre, Greve og Ballerup.

Læs hele historien på sn.dk

SENESTE NYHEDSBREV

Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart

Fødevarepriserne kan falde svagt i de kommende år, vurderer fødevareforsker Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han forventer, at problemet med høje fødevarepriser for en gennemsnitsdansker kan være løst inden for et til to år.

Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen

26-årige Elisabeth Madsen bliver ny køkkenchef på Molskroen. Hun kommer med erfaring fra Bocuse d’Or, Svinkløv Badehotel og Falsled Kro og skal nu være med til at sætte retningen for kroens gastronomi.

HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift

69 pct. af restauranterne forventer, at AI og teknologi til optimering af drift og menu vil fylde mere de kommende år. Samtidig peger lige så mange på enkel mad af høj kvalitet og værdi for pengene som en central tendens.

Log ind