Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Claus Meyers madkoncern kan muligvis igen være på vej til udlandet, skriver Berlingske. 

Først på agendaen skal selskabet dog tilbage til rødderne og finde en stærk kultur forankret fødevarer. Men herefter er der flere nye muligheder.

”Vi har nogle komponenter, som kan begå sig uden for Danmark. Men jeg er meget ydmyg omkring det at bevæge sig ud i et nyt marked,” siger Meyers adm. direktør Jesper Wacherhausen. 

Tidligere på året blev den danske kæde købt af britiske Westbury Street Holdings (WSH), der er moderselskab for en lang række brands inden for fødevare- og restaurationsbranchen. Hvad summen af opkøbet løb op i vides ikke. 

Læs hele historien på fodevarewatch.dk

Michelin-kok indstiller karrieren

Efter flere år på Henne Kirkeby Kro har kokken Paul Cunningham besluttet at stoppe. Beslutningen kommer efter en benamputation i 2025.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind