Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Milliardkoncernen Lars Larsen Group åbner i begyndelsen af april spisestedet Restaurant Tiende og vin- og cocktailbaren Den Fede Drue i Aarhus. 

Jacob Brunsborg, der er bestyrelsesformand for familiekoncernen, udtaler i en pressemeddelelse, at målet har været at skabe et socialt univers.

”Der er lagt meget tid, arbejde og omtanke i udviklingen af vores nye restaurant og vin- og cocktailbar for at ramme den helt rigtige stemning,” udtaler Jacob Brunsborg.

Lars Larsen Group oplyser, at den nye restaurant åbnes på 10. sal i det nyopførte ejendomskompleks med navnet Nicolinehus. Ud over Restaurant Tiende åbner Lars Larsen Group også en vin- og cocktailbar under navnet Den Fede Drue.

Læs hele historien på finans.dk (kræver login)

SENESTE NYHEDSBREV

Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart

Fødevarepriserne kan falde svagt i de kommende år, vurderer fødevareforsker Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han forventer, at problemet med høje fødevarepriser for en gennemsnitsdansker kan være løst inden for et til to år.

Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen

26-årige Elisabeth Madsen bliver ny køkkenchef på Molskroen. Hun kommer med erfaring fra Bocuse d’Or, Svinkløv Badehotel og Falsled Kro og skal nu være med til at sætte retningen for kroens gastronomi.

HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift

69 pct. af restauranterne forventer, at AI og teknologi til optimering af drift og menu vil fylde mere de kommende år. Samtidig peger lige så mange på enkel mad af høj kvalitet og værdi for pengene som en central tendens.

Log ind