Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flyselskaberne vil fremover komme til at betale mere for at bruge Københavns Lufthavn.
”Der er en manko (forskel, red.) på, hvad det koster at drive lufthavnen og på det, som brugerne betaler. Det skal vi have rettet op på,” siger Thomas Woldbye, der er administrerende direktør i Københavns Lufthavne til Ritzau.
I år udløber aftalen om lufthavnstaksterne mellem flyselskaberne, og Københavns Lufthavne og skal derfor genforhandles.
I sidste ende kan højere priser for flyselskaberne betyde, at det bliver dyrere at flyve, vurderer Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef hos Sydbank.
”I øjeblikket har flyselskaberne taktstokken i forhold til prisforhandling. Vi har set, at det har været væsentligt dyrere at flyve i 2022 end inden corona,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Booking.com udbetaler penge til hotelejere
29-09-2023
-
HORESTA truer nu Booking.com: Betal de danske hoteller inden for to dage, eller vi lægger sag an
29-09-2023
-
Nu ruller millionerne fra bookingkæmpe endelig
29-09-2023
-
Investerer 30 millioner i ny forlystelse: Sommerland vil have endnu flere danske og udenlandske turister
29-09-2023
-
Milliardhandel aflyst: EU forbyder Booking.com at opkøbe platform
29-09-2023
-
Branchestatus: Coronagælden er betalt og konkursbølgen aflyst
29-09-2023