Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kapitalfonden Maj Invest har for kort tid siden engageret Deloittes corporate finance-afdeling til at finde en køber til restaurantkæden Sticks’n’sushi.

Maj Invest overtog 49 pct. af aktierne i Sticks’n’sushi helt tilbage i 2013, men har undervejs købt op i selskabet og ejer nu 79 pct.

Ejerperioden nærmer sig nu ti år, og det er langt ud over gennemsnittet for en kapitalfond, der foretrækker at afhænde en virksomhed inden for typisk tre-syv år.

Men forløbet med Sticks’n’sushi har også været præget af udfordringer for selskabet, der har skiftet direktør to gange undervejs.

Restaurantkæden har 12 spisesteder i Storkøbenhavn, tre i Berlin og ti i Storbritannien og blev negativt ramt af brexit, hvilket har været med til at forlænge ejerperioden.

Læs hele historien på borsen.dk (kræver login)

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind